{:ml}ഔറംഗസീബ് രാജാവിൻറെ സ്ഥാനാരോഹണമെന്ന് രാഹുലിന്റെ സ്ഥാനാരോഹണത്തെ പരിഹസിച്ച് മോഡി{:}{:en}“I Congratulate Congress on Its Aurangzeb Raj,” Mocks PM Modi{:}

{:ml}കോണ്‍ഗ്രസ്സ് അധ്യക്ഷ സ്ഥാനത്തേക്ക് നാമനിര്‍ദേശ പത്രിക സമര്‍പ്പിച്ച രാഹുല്‍ ഗാന്ധിയെ പരിഹസിച്ച് പ്രധാനമന്ത്രി നരേന്ദ്ര മോദി.രാഹുല്‍ ഗാന്ധിയെ ഔറംഗസേബിനോട് ഉപമിച്ചും, കോണ്‍ഗ്രസ് അധ്യക്ഷനായി രാഹുലിന്റെ കിരീടധാരണമാണ് നടക്കുന്നതെന്നുമാണ് പ്രധാനമന്ത്രി പരിഹസിച്ചത്.കഴിവിനല്ല കുടുംബാധിപത്യത്തിനാണ് കോണ്‍ഗ്രസ്സില്‍ ഇടമെന്നും, ഗുജറാത്ത് വല്‍സദിലെ തിരഞ്ഞെടുപ്പ് പ്രചാരണ റാലിയില്‍ മോദി പറഞ്ഞു.

മുഗള്‍ ഭരണകാലത്ത് ഷാജഹാനു ശേഷം മകന്‍ ഔറംഗസേബ് വന്നതുപോലെയാണ് രാഹുല്‍ ഗാന്ധി കോണ്‍ഗ്രസ്സ് അധ്യക്ഷനാകുന്നതെന്നും മോദി വിമര്‍ശിച്ചു.ചക്രവര്‍ത്തിയുടെ കാലശേഷം മകന്‍ അധികാരമേറ്റെടുക്കുമെന്ന് എല്ലാവര്‍ക്കുമറിയാമായിരുന്നെന്നും, അങ്ങിനെ കോണ്‍ഗ്രസില്‍ ഔറംഗസേബ് ഭരണത്തിനാണ് തുടക്കമായതെന്നും, അധ്യക്ഷ സ്ഥാനത്തേയ്ക്ക് തിരഞ്ഞെടുപ്പല്ല നടക്കുന്നതെന്നും, കോണ്‍ഗ്രസ്സിനകത്ത് ജനാധിപത്യമില്ലെന്നും മോദി കുറ്റപ്പെടുത്തി

ഗുജറാത്തിലെ വല്‍സദില്‍ തിരഞ്ഞെടുപ്പ് റാലിയില്‍ സംസാരിക്കവേയാണ് രാഹുല്‍ ഗാന്ധിയയുടെ സ്ഥാനാരോഹണത്തെക്കുറിച്ച് കോണ്‍ഗ്രസ് മുതിര്‍ന്ന നേതാവ് മണിശങ്കര്‍ പറഞ്ഞതിനെ മോദി കളിയാക്കിയത്.

‘മുഗള്‍ ഭരണകാലത്ത് തിരഞ്ഞെടുപ്പ് നടന്നോയെന്നാണ് മണി ശങ്കര്‍ അയ്യര്‍ ചോദിക്കുന്നത്. ജഹാംഗീറിനുശേഷം ഷാജഹാന്‍ വന്നപ്പോള്‍ തിരഞ്ഞെടുപ്പ് ഉണ്ടായിരുന്നോ. ഷാജഹാനുശേഷം ഔറംഗഗസീബ് രാജാവായി.

അപ്പോഴും തിരഞ്ഞെടുപ്പ് ഉണ്ടായിരുന്നോ? ഇതിലൂടെ കോണ്‍ഗ്രസ് പാര്‍ട്ടിക്കകത്ത് ജനാധിപത്യമില്ലെന്ന് അവര്‍ അംഗീകരിച്ചു. കുടുംബാധിപത്യമാണ് കോണ്‍ഗ്രസ് പാര്‍ട്ടിക്കകത്ത് നടക്കുന്നത്” മോദി കുറ്റപ്പെടുത്തി. കോണ്‍ഗ്രസിന് ഔറംഗസീബ് രാജാവിനെ കിട്ടിയതില്‍ അഭിനന്ദിക്കുന്നുവെന്നും മോദി പറഞ്ഞു.

കോണ്‍ഗ്രസ് അധ്യക്ഷ സ്ഥാനത്തേക്ക് രാഹുല്‍ ഗാന്ധി മല്‍സരിക്കുമ്പോള്‍ എതിരാളികള്‍ ആരുമില്ലാത്തതിനെ ബിജെപി കളിയാക്കിയിരുന്നു. ഇതിനെതിരെയാണ് മണിശങ്കര്‍ അയ്യര്‍ രംഗത്തെത്തിയത്.

ജഹാംഗീറിന്റെ സ്ഥാനത്ത് ഷാജഹാന്‍ വന്നപ്പോള്‍ തിരഞ്ഞെടുപ്പ് നടന്നോ. ഷാജഹാനു പകരം ഔറംഗസേബ് വന്നപ്പോള്‍ തിരഞ്ഞെടുപ്പ് നടന്നോ. രാജകുമാരന്റെ തലയിലേക്ക് കിരീടം സ്വാഭാവികമായി എത്തുമെന്ന് എല്ലാവര്‍ക്കും അറിയാം. എന്നാല്‍ ജനാധിപത്യത്തില്‍ തിരഞ്ഞെടുപ്പിലൂടെയായിരിക്കും ഇത് സംഭവിക്കുകയെന്നും അയ്യര്‍ പറഞ്ഞിരുന്നു.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=53&v=iP8znCOSPC8{:}{:en}Prime Minister Narendra Modi on Monday ‘congratulated’ the Congress on their “Aurangzeb raj” while taking a swipe at Rahul Gandhi’s expected elevation to the post of party chief. While speaking at a rally in Valsad district’s Dharampur, Modi said senior Congress leader Mani Shankar Aiyar cited the example of Jahangir, Shahjahan and Aurangzeb to convey the power shift in Congress.

“Mani Shankar Aiyar, who never shies away from showing loyalty to one family, proudly said, Jahangir ki jagah jab Shahjahan aaye, kya tab koi chunav hua tha? Jab Shahjahan ki jagah Aurangzeb aaye, tab koi election hua tha? Yeh toh pehlay se hi pata tha ki jo badshah hai, uski aulad ko hi satta milegi (When Shahjahan came after Jahangir or Aurangzeb came after Shahjahan, were there any elections for that? This is already known that the one who is a ruler, his son would get the throne)” PM Modi said.
“I congratulate the Congress on their ‘Aurangzeb Raj.’ For us, the well-being of the people matters and 125 crore Indians are our high command,” PM Modi added.

Aiyar, meanwhile, said that anyone was free to contest elections. “Don’t compare both, during Mughal rule it was understood that after Jahangir, Aurangzeb will be the leader but here anyone is free to contest against Rahul Gandhi, its a totally democratic process,” he was saying

During his election rally on Monday, Modi had also said that Congress had defamed Gujarat and could not tolerate or accept leaders from Gujarat. “Why did the Congress not give Constitutional Status to the OBC Commission? We got a bill but when we did so, they stalled it in the Rajya Sabha. This anti-OBC Congress should be severely punished by the people,” he said.
While adding that he had worked among tribal communities, Modi said that the Congress neglected to develop healthcare infrastructure in tribal areas. “Not only did the Congress ignore the healthcare infrastructure in tribal areas, there was no arrangements for ambulances. We changed both these things- today there are better healthcare services and the 108 ambulance service is active,” Modi said in Dharampur.

Speaking at a rally in Bhavnagar later, PM Modi accused the Congress of dividing people on the line of caste and community. “I fail to understand why is Congress once again doing what it always did in the past- divide people, be it on caste lines, communal lines, between villages & cities. Congress has learnt ‘divide and rule’ from our colonial rulers rather well,” he was saying He said that Gujarat has grown due to the “power of Shanti, Ekta and Sadbhavana”.

The PM also claimed that the people in Uttar Pradesh have repeatedly rejected the Congress party leadership as they are aware of their tactics.Continuing his tirae against Congress, he said the party has a very able lawyer in Kapil Sibal. “He is always handling all the indefensible and wrong matters. In 2007 he came to Viramgam and said after the results are out Modi will be in Jail. He was very powerful in that government,” he said while launching a scathing attack against Sibal.

Modi said the Congress is adopting unjust ways to campaign for the upcoming Gujarat elections. “I am seeing videos of Congress supporters saying, vote for Congress on 9th and 14th and then we will do ‘Dadagiri’ for 5 years. This is not the Gujarat that the people desire,” The prime minister also appealed to the Congress to stick to the truth. “The people of Gujarat do not like poll time lollipops and false promises of the Congress,” he said.

Addressing a rally at Gujarat’s Dharampur ahead of the state’s assembly elections, Prime Minister Narendra Modi mocked Congress Vice President Rahul Gandhi’s nomination for the party president post.

Likening the nomination to ‘Aurangzeb Raj’, Modi alleged that the elevation of Rahul Gandhi to party president was akin to Mughal rule, where succession was dynastic by nature.

Mani Shankar Aiyar said that ‘did elections happen during Mughal rule? After Jehangir, Shahjahan came, was any election held? After Shahjahan it was understood Aurangzeb will be the leader’. So Congress accepts it’s a family party? We don’t want this Aurangzeb rule.